MESSI, RONALDINHO'YU YENDİ

- Pekin
2008 Pekin Olimpiyat Oyunları'nda futbolda finalin adı belli oldu. Belçika'yı 4-1 yenen Nijerya'nın ardından, Brezilya'yı 3-0 yenen Arjantin de finale yükseldi.

2008 Pekin Olimpiyat Oyunları'nda futbolda finalin adı belli oldu. Belçika'yı 4-1 yenen Nijerya'nın ardından, Brezilya'yı 3-0 yenen Arjantin de finale yükseldi. Pekin Olimpiyat Oyunları'nda takım sporlarında en çok merak edilen dallardan futbolda altın madalya mücadelesi Nijerya ve Arjantin arasında oynanacak. Nijerya'nın ilk yarı final maçında Belçika'yı 4-1 yenmesinin ardından diğer yarı final maçında Arjantin altın madalyanın en büyük favorilerinden Brezilyayı 3-0 gibi net bir skorla devirerek finale adını yazdırdı.

Lionel Messi ve Riquelme'nin sırtladığı Arjantin Milli Takımı, Ronaldinho'nun taşıdığı Brezilyayı ikinci yarıda bulduğu gollerle devirdi. Karşılaşmanın ilk yarısında her iki takımda birçok pozisyon bulmasına karşın ilk yarı golsüz eşitlikle sona erdi. İkinci yarıda daha istekli olan Arjantin, Brezilya'nın oyundan düşmesiyle oyuna ağırlığını koydu ve 52 ve 58. dakikalarda Sergio Aguero, 76. dakikada ise Juan Riquelme'nin attığı gollerle rakibini 3-0 mağlup etti. Karşılaşmanın 54 ve 64. dakikalarında Brezilya'nın 1'er şutu direkten dönerken, 64. dakikadaki pozisyonun devamında Brezilya'nın attığı gol ofsayt gerekçesiyle geçerlilik kazanmadı.

Maçın 81. dakikasında Lucas, 84. dakikasında ise Thiago Neves, karşılaşmanın Uruguaylı hakemi Martin Vazquez tarafından kırmızı kartla cezalandırıldılar ve Brezilya'nın maçı 9 kişi tamamlamasına neden oldular. Olimpiyatlarda futbolun en büyüğünü belirleyecek Nijerya-Arjantin karşılaşması 24 Ağustos Pazar günü Ulusal Stadyum'da oynanacak. Bronz madalya karşılaşması ise 23 Ağustos Cumartesi günü Belçika ile Brezilya arasında yine Ulusal Stadyum'da yapılacak.

    

Kaynak: MACKOLIK Yukarı