ULUSOY: ARZUMAN VE KEÇECİ DEVAM EDECEK

- İstanbul
Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, son dönemde maçlarda yaşanan hakem hataları sonrası Futbol Federasyonu ve kurumlarının çok fazla şaibe altında bırakılmaya çalışıldığını söyledi.

Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, son dönemde maçlarda yaşanan hakem hataları sonrası Futbol Federasyonu ve kurumlarının çok fazla şaibe altında bırakılmaya çalışıldığını söyledi.

Levent'teki federasyon merkezinde, federasyon başkan vekili Affan Keçeci ile birlikte basın mensuplarının karşısına çıkan Haluk Ulusoy, yaptığı açıklamada, ''Son dönemde yeni bir adet oluştu. Her maçtan sonra hakem hataları nedeniyle Futbol Federasyonu ve kurumları şaibe altında bırakılıyor. Türk futbolunu yöneten kurumlara kimsenin bunu yapmaya hakkı yok. 100 yıldır bu federasyon, hakemler ve kurumlarıyla Türk futbolu tarihi başarılar yaşamıştır'' dedi.

Yapılan eleştirilere çok dikkat edilmesini ve amacını aşan konulara yer verilmemesi gerektiğini söyleyen Ulusoy, Dünya ve Avrupa futbolunun bugün geldiği noktada hala hakem hatalarını tartışmanın Türk futbolunu geriye götüreceğini ifade ederek, ''Futbol Federasyonu ile kurumlarını zan altında bırakmak kimsenin haddine değil. Bu konuda Futbol Federasyonu kadar kulüplerin de sorumlulukları vardır'' diye konuştu.

Haluk Ulusoy, ''Bazı kulüp yöneticilerinin sorumluluklarını bilmeden, hezeyan içindeki konuşmalarının kime ne faydası vardır?'' derken, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Kulüplerin sorun ve sıkıntılarını, federasyon ile MHK'yı zedelemeden, hakemleri hedef tahtasına koymadan çözmek zorundayız. Unutmamalıyız ki, kulüplerimiz yine bu hakemlerle başarılar kazanacaklar. Hakemler de hata yapabilir, tıpkı kulüp yöneticileri ve sporcuları gibi. Herkesin hata yapabileceği kabul edilen bir ortamda, hakemin hata yapamayacağını düşünmek doğru değildir. Önemli olan art niyet olup olmadığıdır. Federasyon olarak hakem hatalarının arkasında değiliz, ama hakemlerimizin ve MHK'nın arkasındayız. Türkiye'nin en bilgili hakemi MHK'nın başında. Tüm hakemlerimiz de namuslu ve şereflidir. Bir hakemin bir maça nasıl atanacağının prosedürü bellidir. Federasyon bakkal hesabı ile çalışmıyor. Diyelim ki keyiflere göre hakemleri attık bu işten, bu ligi hangi hakemlerle götüreceğiz.''

Yapılan hakem hatalarının spor ahlakı dışında, maksatlı olduğunu düşünenlerin, ellerindeki belge ve bilgiyi kendileriyle paylaşmasını isteyen Haluk Ulusoy, ''Buradan federasyon başkanı olarak sesleniyorum ve ilan ediyorum ki, eğer böyle bir belge ve bilgi bize iletilirse, sorumluları hakkında da gereği yerine getirilmezse, sorumluluğu ben kabul ediyorum. Eğer böyle bir şey yokken Futbol Federasyonu ile kurumlarını zan altında bırakanlar da en az o kadar sorumludur'' ifadesini kullandı.

Ulusoy, ''Eğer amaç bağcıyı dövmek değil de üzüm yemekse, Kulüpler Birliği Vakfı temsilcileriyle hemen yarın veya perşembe günü bir araya gelerek, sorunları konuşmaya hazırız'' derken, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Çözüm yolları üretmeye hazırız. Hep beraber bir toplantıda tartışmak istiyoruz. Hatta medya spor müdürleri de katılabilir. Sıkıntıları tek tek masaya yatıralım. Buyursunlar her şeyi açık ve şeffaf gerçekleştirelim. Kamuoyu ve medyayı da bu çağrının takipçisi olmaya davet ediyorum.''

Futbol Federasyonu'nun hakemlerin sonuna kadar arkasında olduğunu yineleyen Ulusoy, ''Futbol Federasyonu ve kurulları bizden önce vardı, bundan sonra da olacak. Bu kurumun itibarını ve geleceğini korumak sadece bizim değil, futbolun içindeki herkesin görevi. Herkesin sağ duyulu davranması gerekiyor. Futbol Federasyonu'nun geleceğini tehlikeye atan, Türk futbolunun geleceğini tehlikeye atar. Kararlılığımızı daha önce kanıtladık, bundan sonra da kimsenin bizden şüphesi olmasın'' şeklinde koruştu.

İsmet Arzuman'ın görevi bırakmasını beklemediğini aktaran Ulusoy, ''Ben hakemliği bırakmasını istemiyorum. Yıllarca Türk futboluna çok büyük hizmetler vermiş olan İsmet Arzuman'ın bir derbi maçın ardından görevini bırakmasını asla ve asla istemiyorum. Böyle bir beklentim yok. Kendisi istediği sürece de devam edebilir. İsmet Arzuman'ın gördüğünü çaldığına inanıyorum. Bana göre 1-2 hatası dışında iyi de bir maç yönetti. Her maçta maalesef hakem hatası olabiliyor. Hakemler hata yapmasın istiyoruz veya en az hatayla yönetsinler, bizler de rahat uyku uyuyalım istiyoruz. Bir hakem hata yapıyorsa, sadece kulüp yöneticileri, futbolcular, antrenörler üzülmüyor. Bizler, onlardan daha fazla üzülüyoruz. Bizler çoğu geceler uyku uyumadan rahatsızlık çekiyoruz. Hangi federasyon başkanı hakemin hata yapmasını ister. Biz madalya beklemiyoruz, ama yöneticilerin biraz daha sağduyulu davranmalarını bekliyoruz '' dedi.

Affan Keçeci'nin ise çok iyi bir Beşiktaşlı olduğunu söyleyen Haluk Ulusoy, şunları söyledi:

''Geçmişte kulübüne, emniyet görevinde de Türk ulusuna çok büyük hizmetler vermiş bir insan. Namusu, şerefi, haysiyetiyle bugünlere kadar gelmiş bir kardeşimiz. Sayın Yıldırım Demirören tarafından Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu oluşturulurken onunla ilgili telkinde bulunulmuştur. Bu bir gerçek. Diğer kulüplerimizden de yönetim kurulu arkadaşlarımız için istemler olmuştur, ama sayın Affan Keçeci, Beşiktaş'a ve ülkemize vermiş olduğu hizmetlerin yanı sıra federasyonumuza da büyük hizmetler vermiştir. Bu nasıl bir çelişkidir? Beşiktaş Kulübü ve Yıldırım Demirören tarafından yönetime girmesi istenen Affan Keçeci'nin şimdi istifasının istenmesi bana göre büyük bir çelişki. Onu Genel Kurul seçti, Beşiktaş değil. İki yıla yakın bir zamanda mükemmel hizmet örneği göstermiştir. Bizler federasyona girerken birinci dersimiz, formalarımızı bırakmamızdı. İlk girdiğimde Şenes Erzik başkanımız, 'Formalarınızı sırtınızdan çıkaracaksınız' demişti. Affan Keçeci'nin Beşiktaşlılığını tartışacak kimse Türkiye'de yok, ama federasyona o formasını bırakarak girmiştir. Beşiktaş'ın haklarını korumak için yönetimde olmadığını herkesin bilmesi lazım.''

Haluk Ulusoy, hiçbir zaman genel kurulda kendisine oy vermeyenleri bir kenara itmediğini, herkese eşit mesafede olduğunu söyledi.

''Bana oy verenlerin yanında olacağım, vermeyenleri bir kenara iteceğim düşüncesi içinde hiç olmadım'' diyen Ulusoy, ''Eğer kulüp başkanlarımız ve yöneticilerimiz, 'Genel kurulda Ulusoy'a destek verdik biz ne dersek onu yapacak, bizim yanımızda olacak' düşüncesiyle bana oy vermişlerse çok yanlış hareket etmişlerdir. Ben böyle bir insan değilim. Herkese aynı yakınlıkta ve uzaklıkta duracak karakter yapısına sahip bir insanım. Bana oy vermeyenleri asla itmedim, onların hep yanında oldum. Seçim, seçimde kalmıştır. Seçimden sonra bu koltuğa oturduğumuzda, her kulüp başkanı ve yöneticisiyle birlik ve beraberlik içinde olmamız gerektiğine inandım. Ayrımcılık yapmadım, ama 'Oy verdik ayrımcılık yapar' diye oy vermişlerse, bunda çok yanılmışlar. 'Biz destek verdik, bizim yanımızda olmuyor' şeklindeki açıklamalardan üzüntü duyuyorum. Destek vermeyenleri ne yapalım, liglerden mi atalım? Onlara karşı çirkin tavırlarda mı bulunalım? Ben adam geldim, adam gideceğim federasyondan'' diye konuştu.

Beşiktaş'sız bir Türkiye Ligi'nin olamayacağını vurgulayan Haluk Ulusoy, ''Beşiktaş'ın büyüklüğünü, mazisini, geçmişini, geleceğini tartışmak bizlere düşmez. Beşiktaş ile her zaman gurur duyduk, duymaya da devam edeceğiz. Beşiktaş'ın, PAF takımıyla sahaya çıkacağına inanmak istemiyorum. Beşiktaş'a yakışmaz diye düşünüyorum. Sadece bir derbi maçta hakemin hata yapmasıyla 'Takımımızı ligden çekeceğiz, PAF takımla devam edeceğiz' sözü anlamsız geliyor. O an heyecanla, sinir sistemlerinin bozukluğuyla söylenmiş sözler olarak kabul ediyorum'' diye konuştu.