FENERBAHÇE'DEN ARZUMAN TEPKİSİ:

- İstanbul
Turkcell Süper Lig'de yarınki derbide Beşiktaş ile karşılaşacak Fenerbahçe'de, kulüp yönetimi, dev maçta hakem İsmet Arzuman'ı görevlendiren Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu'na (MHK) tepki gösterdi.

Turkcell Süper Lig'de yarınki derbide Beşiktaş ile karşılaşacak Fenerbahçe'de, kulüp yönetimi, dev maçta hakem İsmet Arzuman'ı görevlendiren Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu'na (MHK) tepki gösterdi.

Fenerbahçe Kulübü'nden yapılan açıklamada, MHK'nın, derbi mücadelesine yaptığı hakem atamasının dikkat çekici olduğu belirtilerek, ''Daha önce yönettikleri birçok maçta verdikleri standart dışı kararlar ile spor kamuoyunun haklı tepkisini ve eleştirisini toplamış hakemlerden biri olan Sayın İsmet Arzuman'ın böylesine önemli ve zorluk derecesi olan bir maçta MHK tarafından görevlendirilmesinin objektif olmadığı kanaatindeyiz'' denildi.

Futbol kamuoyunun, Beşiktaş ile Kayseri Erciyesspor takımları arasında yapılan son Fortis Türkiye Kupası finalinin de hakemi olan Arzuman'ın maçın skoruna ve dolayısıyla kupanın sahibine etki eden hatalarını unutmadığı savunulan açıklamada, şu görüşlere yer verildi: ''Öte yandan her iki takımın da bu karşılaşmanın ardından hayati öneme haiz Şampiyonlar Ligi maçlarına çıkacak olması hiç şüphe yok ki bu derbiyi daha da önemli kılmaktadır. Bu sebeple maçın hakeminin, derbi sonrasındaki bu önemli maçlar açısından her iki takıma da zarar verebilecek nitelikteki kararlara imza atmaması gerekliliği son derece açıktır. MHK'nın, tartışılan hakemleri zorluk derecesi yüksek maçlara ataması ve bu nitelikteki riskli uygulamalarını sürdürmesine kamuoyunun dikkatini çekiyor ve hafta sonu oynanacak derbi karşılaşmasında hakemin vereceği kararları daha dikkatli takip etmeye davet ediyoruz. Umuyoruz ki hakem hatalarının damgasını vurduğu değil, sahada oynanan futbol ile hatırlanan bir derbiyi hep birlikte keyifle izleme imkanına sahip olur, hak edenin kazandığı ve alkışlandığı bir maça şahitlik ederiz.''

-''EŞİ BENZERİ OLMAYAN HAKEM HATALARI GERÇEKLEŞMİŞTİR''-

Kulüp açıklamada ayrıca şu görüşler yer aldı: ''Turkcell Süper Lig'inin geride bıraktığımız 10 haftasında Hilmi Ok başkanlığındaki MHK tarafından yapılan ve kamuoyunda tartışma yaratan hakem atamaları, hakemlerin standart taşımayan karar ve uygulamaları ile lig ve kupa maçlarının neticelerine tesir eden hakem hataları, bu hataların sürekli olarak hangi takımların leh ve aleyhine olduğu hususları kamuoyunun malumlarıdır.

Öyle ki bu 10 haftalık süreçte, futbolun gelişmesine kaynak aktaran firmaların bile sponsoru oldukları takımlardan desteklerini çekmelerine ve şampiyonluk yarışı içindeki kulüplerin lehine olan müsabaka sonuçlarının bilahare değiştirilmesine neden olan eşi benzeri olmayan hakem hataları ve uygulamaları gerçekleşmiştir.

Fenerbahçe Kulübü olarak ligin başından bu yana maçlarımıza yapılan hakem atamaları, atanan hakemlerin aleyhimize yaptığı hatalar ve bunun sonucunda oluşan puan kayıplarına karşın camiamızdan gelen tüm tepkilere rağmen sabırla herhangi bir eylemde bulunmadık. Ancak gelinen noktada hafta sonu oynayacağımız derbi mücadelesine yapılan hakem ataması bizleri bazı kaygılarımız konusunda kamuoyuna bu açıklamayı yapmak zorunda bırakmıştır.''