FIFA, KENYA'NIN YASAĞINI KALDIRDI

- Nairobi
Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), Kenya'ya verilen uluslar arası müsabakalardan men cezasının kaldırıldığını duyurdu.

NAİROBİ (İHA) - Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), Kenya'ya verilen uluslar arası müsabakalardan men cezasının kaldırıldığını duyurdu. FIFA kurallarına uymadığı gerekçesiyle beş aydır uluslar arası müsabakalara çıkamayan Kenya'nın bu yasağı yine FIFA tarafından kaldırıldı.

FIFA tarafından yapılan açıklamada, bir Afrika Futbol Konfederasyonu (CAF) delegasyonunun Şubat ayında Doğu Afrika ülkesi Kenya'ya yaptığı ziyaretin ardından olumlu gelişmelerin gözlendiği ve yasağın kaldırılmasına karar verildiği ifade edildi.

CAF Başkan Yardımcısı Amos Adamu önderliğindeki CAF heyetinin hükümetten, Kenya Futbol Federasyonu'na karışılmayacağına dair güvence aldığı da vurgulanırken, hükümetin FIFA'yla yaptığı anlaşmalara sadık kalması gerektiği ve acilen ülkedeki futbolu izlemek için bir komite kurulması gerektiği de ifade edildi.

Bir FIFA delegasyonu, 14 Mart'ta Nairobi'yi ziyaret edecek ve bir yol haritası oluşturma çalışmalarında bulunacak. Bu konuyla ilgili olarak FIFA tarafından yapılan açıklamada, "FIFA, Kenya futbolunun normalleşmesi için bir yol haritası oluşturulmasına yardımcı olacak" denildi.

Kenya, 24 Mart'ta Afrika Uluslar Kupası Elemeleri çerçevesinde Swaziland'la karşılaşacak. Kenya futbolu son yıllarda FIFA tarafından cezalara maruz kalıyor. İlk olarak 2004 yılında hükümetin futbola müdahalesi dolayısıyla 3 aylık ceza alan Kenya, son olarak geçtiğimiz Ekim ayında yine aynı nedenlerle uluslar arası müsabakalardan men edilmişti.