UEFA'dan yeni bir turnuva planı

-
UEFA, sezon başında dört Şampiyonlar Ligi takımının yer alacağı bir "açılış turnuvası" üzerinde çalışıyor.

UEFA, Avrupa futboluna bir turnuva daha kazandırmak için kolları sıvadı.

AP'nin UEFA'daki kaynaklarına dayandırdığı habere göre kurum, sezon başında Şampiyonlar Ligi'nden dört takımın katılacağı bir "açılış turnuvası" üzerinde çalışıyor.

Şampiyonlar Ligi'nde "Final Four" formatını tartışan fakat bu fikirden vazgeçen UEFA, sezonun sonu yerine sezonun başında bir mini turnuva düzenlenmesi fikrine daha sıcak bakmaya başladı.

Final Four formatından, tek bir şehirde dört ayrı takımın taraftarlarının yaratacağı lojistik problemler nedeniyle cayan Avrupa futbolunun patronu, sezon başında yapmayı düşündüğü "açılış turnuvası" organizasyonunu Avrupa kıtası dışında gerçekleştirmeyi düşünüyor. Bu olursa, lokasyon olarak öne çıkan ülke Amerika Birleşik Devletleri olacak.

2024'te devreye girecek tek gruplu yeni Şampiyonlar Ligi formatında 36 takım arasında ilk dördü alanların, sezon önü gerçekleştirilecek bu açılış turnuvasında yer alacak takımlar olması masadaki opsiyonlardan biri.

Bu formatın kabul edilmesi halinde, Şampiyonlar Ligi şampiyonu ile Avrupa Ligi şampiyonunu karşı karşıya getiren UEFA Süper Kupa'nın rafa kaldırılması ya da bu maçın Avrupa Ligi ile Konferans Ligi şampiyonları arasında oynanması gündemde.

Kaynak: MACKOLIK Yukarı