Djokovic sınır dışı edildi

-
Novak Djokovic, Avustralya vizesinin ikinci kez iptaline karşı açtığı davayı kazanamadı. Sırp raket, 17 Ocak Pazartesi başlayacak Avustralya Açık'ta yer alamayacak.

Novak Djokovic, Avustralya'da kalamayacak.

Djokovic, göçten sorumlu bakan Alex Hawke'ın vizesini iptal etmesine karşı açtığı davayı kazanamadı.

Federal mahkeme, bugün oy birliğiyle aldığı kararla Sırp tenisçinin vizesinin iptaline karşı açtığı davada hükümeti haklı buldu. 34 yaşındaki raket, pazartesi günü başlayacak Avustralya Açık'ta mücadele edemeyecek.

Kararda, Djokovic'in davalı tarafın mahkeme giderlerini ödemesine de hükmedildi.

Bunun üzerine Djokovic, yerel saatle 22:30'da (TSİ 14:30) ülkeden ayrıldı.

3 yıl boyunca giriş yapamayabilir

Mahkemenin aldığı bu karar dahilinde Djokovic'in 3 yıl boyunca Avustralya'ya giriş yapamaması söz konusu olabilecek fakat ilgili makamların bu 3 yıllık yasağı uygulamama hakları da bulunuyor.

Avustralya yasalarına göre 3 yargıcın birlikte sonuçlandırdığı mahkeme kararları, "Tam Mahkeme" kabul ediliyor ve duruşmadan çıkan kararların temyiz yolu bulunmuyor.

Djokovic'in yerine turnuvaya katılacak isim, elemelerden çıkamayan ve "şanslı kaybeden" olarak adlandırılan bir tenisçi olacak. Bu isim, dünyanın 150 numarasında yer alan Salvatore Caruso.

Ünlü raket, duruşmayı Melbourne kentinin Carlton semtindeki Park Otel'de avukatının ofisinden video konferans yöntemiyle takip etti.

Çoğunluğu Avustralya'da yaşayan Sırp kökenli Avustralyalılardan oluşan az sayıdaki hayranı da mahkeme binasının önünde tek erkekler tenisinin bir numaralı ismi Djokovic'e destek verdi.

Ne olmuştu?

Covid-19 aşısı olup olmadığını açıklamayan Djokovic, 17-30 Ocak tarihlerinde Melbourne'de yapılacak Avustralya Açık Tenis Turnuvası'na tıbbi muafiyet kararıyla katılacağını bildirmişti.

Melbourne'e ulaştıktan sonra muafiyet kararı kabul edilmeyen ve ülkeye giriş vizesi iptal edilen Djokovic, mültecilerin tutulduğu otele gönderilmişti.

Avustralya Açık'ta 9, kariyerinde 20 grand slam şampiyonluğu bulunan Djokovic, vize iptaline itiraz ederek kararı federal mahkemeye taşımıştı.

Avustralya Federal Devre ve Aile Mahkemesi'nde görülen davada, Djokovic haklı bulunmuş, Avustralya hükümetinin vize iptali kararı kaldırılmıştı.

Kararı ardından tutulduğu otelden ayrılan Djokovic, Avustralya Açık Tenis Turnuvası'nın finallerinin oynandığı Rod Laver Arena'da, antrenmanlarını sürdürüyordu.

Djokovic'in avukatlarından gelen belgeleri inceleyen Avustralya Göç Bakanı Alex Hawke, cuma akşam saatlerinde yaptığı açıklamada, yetkilerini kullanarak Sırp tenisçinin vizesini iptal ettiğini duyurmuştu. 

Hawke, Djokovic'i kamu sağlığına tehdit olarak gördüğü gerekçesinde tecrübeli sporcunun Avustralya'ya yaptığı vize başvurusundaki formlarda yanlış bilgiler bulunduğunu belirtmiş ve ünlü sporcunun ''insan hatası'' olarak tanımladığı söz konusu yanlışlarla ilgili verdiği savunmayı kabul etmemişti.

Kaynak: MACKOLIK Yukarı