Novak Djokovic, vizesinin iptaline karşı açtığı davayı kazandı

-
Avustralya Federal Devre ve Aile Mahkemesi, Novak Djokovic'in vizesinin iptal edilmesini hukuksuz buldu ve bu kararı iptal etti. Hükümetin Sırp tenisçiyi yine de sınır dışı etme hakkı bulunuyor.

Novak Djokovic'in Avustralya'ya giriş vizesinin iptal edilerek sınır dışı edilmesi kararı hukuksuz bulundu.

Avustralya Federal Devre ve Aile Mahkemesinde görülen davanın hakimi Anthony Kelly, Djokovic'e vizesinin iptali kararından önce yeterli süre verilmediğini gerekçe göstererek bu kararı iptal etti.

Djokovic, bu kararla birlikte tutulduğu otelden ayrılarak serbest kaldı. 

Bir kez daha mahkemelik olabilir

Göçten sorumlu bakan Alex Hawke'ın, bireysel yetkilerini kullanarak Djokovic'in vizesini iptal etme hakkı bulunuyor. Hükümetin bu yetkiyi kullanması halinde 34 yaşındaki tenisçinin 3 yıl boyunca Avustralya'ya girememesi söz konusu olabilecek. Hawke'tan bu karar çıkarsa konunun yeniden mahkemeye taşınması gündemde.

Melbourne'e ulaştıktan sonra muafiyet kararı kabul görmeyen ve ülkeye giriş vizesi iptal edilen Djokovic, mültecilerin kaldığı bir otele gönderilmişti. Avustralya Açık'ta 9, kariyerinde 20 grand slam şampiyonluğu bulunan Djokovic, itiraz ederek kararı federal mahkemeye taşımıştı.

Sınır polisine ve sonrasında avukatları aracılığıyla mahkemeye sunduğu beyanda 16 Aralık 2021'de koronavirüs testinin pozitif çıktığını, bu testin 22 Aralık 2021'de negatife döndüğünü ifade eden Djokovic, bu gerekçeyle gerçekleştirdiği aşı muafiyeti başvurusunun turnuvayı organize eden Tennis Australia ve Victoria Eyalet Hükümeti tarafından kabul gördüğünü söylemişti.

Oyuncuların 17-30 Ocak'ta düzenlenecek turnuvaya katılabilmesi için Covid-19 aşısı zorunluluğu bulunuyor. Aşı olmayı reddeden tenisçilerden, bağımsız uzmanlardan oluşan kuruldan tıbbi muafiyet alınması talep ediliyor. Avustralya Tenis Birliği'nin ise aşı muafiyeti konusunda oyunculara yanlış yönlendirme yaptığı öne sürülüyor.

Kaynak: MACKOLIK Yukarı