Djokovic'in Avustralya'ya girişine izin verilmedi

-
Avustralya Açık'a katılmak üzere Melbourne'e inen Novak Djokovic, tıbbi muafiyetlere izin vermeyen bir vizeyle ülkeye girmeye çalışınca Avustralya'ya alınmadı. Sırp tenisçi için sınır dışı işlemleri başlatıldı.

Tek erkeklerde dünya 1 numarası Novak Djokovic, sezonun ilk Grand Slam turnuvası Avustralya Açık'a katılamayacak.

Reuters'ın geçtiği habere göre, sporcuların aşı yaptırmalarının zorunlu olduğu turnuvaya tıbbi muafiyet alarak katılmak üzere Melbourne'e gelen Djokovic, tıbbi muafiyetlere izin vermeyen bir vizeyle ülkeye girmeye çalışınca Avustralya'ya alınmadı. Sırp tenisçi için sınır dışı işlemleri başlatıldı. 

Vizesi iptal edilen Novak Djokovic, avukatları aracılığıyla karara itiraz etti.

Sırp sporcunun aşıdan muaf olmak için gösterdiği gerekçe kamuoyuna açıklanmış değil.

Djokovic'e tanınan istisna ülkede büyük tepkilere neden olunca, Avustralya Başbakanı Scott Morrison, tıbbı muafiyet gerekçesini belgeleyemediği takdirde Djokovic'e farklı muamele yapılmayacağını ve ilk uçakla evine gönderileceğini söylemişti.

Son 3 yıl üst üste olmak üzere 9 şampiyonluk yaşadığı Avustralya Açık'a katılacağını Instagram'dan yaptığı paylaşımla duyuran Djokovic, "Yeni sezon öncesi sevdiklerimle güzel zaman geçirdim ve bugün tıbbi muafiyet alarak Avustralya'ya doğru yola koyuldum. 2022 için hazırım." ifadelerini kullanmıştı.

Paylaşımında havalimanında çekilmiş bir fotoğrafına da yer veren Djokovic, "Önümüzdeki birkaç hafta içinde tenis atmosferini yaşamaya hazırım. Destekleriniz için teşekkürler." demişti.

Oyuncuların 17-30 Ocak'ta düzenlenecek turnuvaya katılabilmesi için Covid-19 aşısı yaptırma zorunluluğu bulunuyor. Aşı olmayı reddeden tenisçilerden ise bağımsız uzmanlardan oluşan kuruldan tıbbi muafiyet alınması talep ediliyor.

Kaynak: AA Yukarı