Christoph Daum: 'En iyi kadro Fenerbahçe'de'

-
Alman teknik adam, Beşiktaş'ın geçen sezonki şampiyonluğunu ve Fenerbahçe'nin durumunu değerlendirdi...

Türkiye'de Beşiktaş, Fenerbahçe ve Bursaspor'da toplam yaklaşık 8 yıl teknik direktörlük yapan Christoph Daum, verdiği bir röportajda çarpıcı tespitlerde bulundu.

Hürriyet'ten İsmail Er'e açıklamalarda bulunan 68 yaşındaki teknik adam Beşiktaş'ın geçen sezonki şampiyonluğunu değerlendirirken, "Beşiktaş'ın geçen sezon şampiyon olmasının en önemli nedeni takımdaki birlik beraberlik ortamıydı. Hemen hemen tüm oyuncular takıma müthiş katkı yaptı. Sergen Yalçın mucize yaratmadı, elindeki kısıtlı kadroyu akıllıca bir stratejiyle şampiyonluğa ulaştırdı. Futbolu bilenler bu nüansı anlar! Fenerbahçe ve Galatasaray daha avantajlı durumda olmalarına rağmen Beşiktaş'ın iki kupayı birden kazanması tamamen Sergen Yalçın'ın zekasının eseridir." dedi. 

"En iyi kadro Fenerbahçe'de"

Daum, Fenerbahçe'nin durumuyla ilgili ise şu değerlendirmeleri yaptı: "Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un özellikle genç teknik adamlara destek vermesi beni mutlu etti. Erol Bulut, Emre Belözoğlu gibi ilerde çok iyi yerlere gelecek hocaların önünü açtı. Dışarıdan biri olarak Fenerbahçe için şunu söyleyebilirim; Ali Koç çok ciddi bir yatırım yaptı, göreve getirdiği insanlara zaman da verdi, bu işi profesyonelce yaptı ama karşılığını alamadı. Türkiye'de en iyi kadro şu anda Fenerbahçe'de. Ligin ikinci yarısında ortaya konacak farklı bir oyun ve taraftarların coşkusu ile şahlanabilir." 

Milli Takım yorumu

Stefan Kuntz'un A Milli Futbol Takımı'na önemli katkılar yapabileceğine inandığını da belirten Daum, "Stefan Kuntz, Almanya'da uzun yıllar altyapılarda çalıştı. Şimdi ise çok farklı bir ortamda A Milli Takım seviyesindeki futbolcularla çalışıyor. Ben, federasyon gerekli desteği verdiği takdirde Kuntz ve yardımcısı Kenan Koçak'ın iyi projeler üretip Türk futboluna katkı yapacağına inanıyorum. Oyuncuların gelişimine yardımcı olup, özellikle U19 ve U21 seviyesindeki alt yapı takımlarını güçlendirebilirler." diye konuştu. 

"Kuntz çok iyi oyunculara sahip"

Milli Takım'da oyuncular arasındaki iletişimin önemini de vurgulayan Daum, şöyle devam etti: "Türkiye Milli Takımı şu an farklı ülkelerde yetişen oyunculardan kurulu. Avrupa'dan gelenler ile Türkiye'de oynayanların sağlıklı iletişim kurmalarını sağlayacak ortam kurmak gerekiyor. Uzun vadeli bir iletişim stratejisi Kuntz'a çok yardımcı olur. Kuntz çok iyi oyunculara sahip. Türk Milli Takımı için imkansız diye bir şey yok. Başarılı olmamaları için bir neden görmüyorum.

Kaynak: MACKOLIK Yukarı