Ajax, Beşiktaş'tan tazminat istedi

-
Statta çıkan olaylardan Beşiktaş'ı sorumlu tutan Hollanda temsilcisi, zararı siyah-beyazlıların karşılamasını talep etti.

Sabah'ın haberine göre Beşiktaş'ın 28 Eylül'de deplasmanda Ajax'a 2-0 yenildiği Şampiyonlar Ligi maçında çıkan tribün olayları Beşiktaş'a ekstra maliyete neden oldu. Johan Cruyff Stadı'ndaki deplasman bölümünde meydana gelen taşkınlıklardan dolayı siyah-beyazlılara UEFA tarafından 20 bin Euro ceza kesilirken yapılan itiraz da reddedildi. Asıl şok ise Ajax'ın UEFA'ya zararlarının Beşiktaş'tan tazmin edilmesi için yaptığı başvuru ile yaşandı. Hollanda kulübünün CEO'su Edwin van der Sar, konuyla ilgili Beşiktaş'a gönderdiği yazıda, uğradıkları zararı tek tek faturalandırdı.

'Meşaleler tribüne zarar verdi'

Yazıda, yakılan meşalelerin tribünlerde zarar oluşturduğu, iki tane dijital ekran ve tuvaletlerin kullanılamaz hale geldiği belirtildi. Ayrıca, meşalelerin alt tribünde yer alan Ajax taraftarları üzerine atıldığı için çok sayıda kişinin yerlerini terk edip, evlerine gitmek durumunda kaldıkları ifade edildi. Edwin van der Sar, söz konusu taraftarlara bilet bedellerinin iade edildiğini ve ortaya çıkan 85 bin 722 euro'luk zarardan Beşiktaş'ı sorumlu tuttuklarını dile getirdi.

Deplasman yasağı uyarısı

UEFA'nın Beşiktaş'a geçmişte Lyon'da yaşanan olayları hatırlatarak "Dortmund maçında da benzeri durum yaşanırsa önümüzdeki sezonlar için deplasman yasağı getirebiliriz" şeklinde uyarıda bulunduğu belirtildi. Siyah-beyazlı yönetim ise 7 Aralık Salı günü Almanya'da oynanacak Dortmund karşılaşmasına gidecek 3 bin taraftarının olaysız bir şekilde takımlarını desteklemesini istiyor.

Kaynak: AA Yukarı