Yazarlardan Galatasaray ve Fenerbahçe yorumları

-
UEFA Avrupa Ligi'nde grup aşamalarında oynanan beşinci maçlara dair öne çıkan değerlendirmeler...

Galatasaray, UEFA Avrupa Ligi E Grubu'ndaki beşinci maçında Marsilya'yı 4-2 mağlup ederek gruptan çıkmayı garantilerken, Fenerbahçe ise D Grubu'nda Olympiakos'a deplasmanda 1-0'lık skorla boyun eğdi ve UEFA Avrupa Ligi'ne veda etti. Sarı-lacivertli ekip, yoluna UEFA Konferans Ligi'nde devam edecek.

Spor yazarlarının temsilcilerimizin bu maçlardaki performansına dair öne çıkan yorumlarını derliyoruz...

Mehmet Demirkol - Fanatik

"...Öndeki kalabalık ve dinamik oyunu ne kadar övsek az. Ancak tabii defolar da hala yok değil. Bunların en can sıkanı ise yerleşik savunmada verilen açıklar. Terim 5'liye döndükten sonra da bunların devam etti. Ancak ne olursa olsun bir derbi yenilgisinin ardından yeniden Avrupa standardını hatırlamak güzel. Bu seviye bir performansın sonunda liderlik gelmezse üzücü olur."

Güntekin Onay - Hürriyet

"...Özellikle ikinci devrede Olympiakos kalesine hiç gitmedik ve bu dengeli grupta şansımız hiç de az değildi. Neticede UEFA Avrupa ligi defteri kapandı ve önümüzde bir Konferans Ligi var. Kayıp çok da büyük değil. Ancak şunun da altını çizmek şart: Fenerbahçe savunmada sağlam dursa da yırtıcı bir santrfora kesinlikle ihtiyacı var."

Bülent Timurlenk - Sabah

"Ligde 13 haftada bir maçta 4 gol atmamış Galatasaray'ın nasıl olur da bu seviyede bir maçta Marsilya gibi bir takımı dörtlediğinin cevabı attıklarından çok yakaladığı ve Diagne'nin direkten dönüp kaçırdığı pozisyonda saklıydı. Halil yerine Diagne tercihi, santrforu orta saha derinine gelen, rakip defansı taşıyan meşgul eden oyunuyla Fransızların dengesini bozdu..."

Serdar Ali Çelikler - Habertürk

"...Enner'den başka santraforunuz, Gustavo'dan başka orijinal kesiciniz yok. Elbette hücumda hiçbir şey yapamasa da savunmayı beceren takımı 'Bozmayı başaran' takıntılı bir hoca da bu sonuçlardan ayrı tutulamaz. Durup dururken 3'lüye dönmenin ne manası vardır? Bir Allah'ın kulu da şu Vitor Hoca'ya 'Hocam, sen 3'lü diyorsun da bu bildiğin 5'li oluyor. O zaman merkez daha da zayıflıyor. Ne alaka şimdi Novak'ın çıkışı? Attila giriyorsa Novak da sol iç oynar orta merkezi tutarsın. Ne demeye 5'liye dönüp orta merkezi iyiden iyiye boşaltıyorsun' diye sormuyor. Sormayınca da kibir abidesi, kafasının dikine 'koalisyonu bozuyor.'..."

Uğur Meleke - Hürriyet

"...Bundan 33 sene önce Galatasaray, Neuchatel Xamax'ı yenip Avrupa'da kazanacağı büyük başarıların temelini attığında ilk kez duymuştuk bu tabiri. Maçı radyoda anlatan levent Özçelik, 'bahardan kalma bir gün' diye tanımlamıştı o güneşli Kasım zaferini. Galatasaray'ın dünkü galibiyeti de "bahardan kalma bir gece" hissi yaşattı bana. Bu genç ve dinamik takımın daha fazla baharlar vaat ettiğini söyleyebiliriz rahatlıkla Avrupa'da."

Gürcan Bilgiç - Fotomaç

"...Derbi galibiyeti Pereira için yeterli olmuş. Antwerp maçı sonrasında 'şampiyon mu olacaktık?' demeciyle zaten iddiasını yitirmiş bir teknik adam olarak kenardaydı. Bu bakış açısını sahadaki oyuncunun 'ruhunu' etkilememesi mümkün değil. Bakışlarını Türkiye'ye çevirdiler. Kalan 25 maçta hedefe yürümek için, hedef küçülttüler..."

Kaynak: MACKOLIK Yukarı