Spor yazarlarından A Milli Takım yorumları

-
Türkiye'nin Cebelitarık'ı farklı mağlup ederek grupta ikinci sıraya yükseldiği maça dair öne çıkan değerlendirmeler...

A Milli Takım, 2022 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri G Grubu'nda Cebelitarık'ı 6-0 mağlup etti ve son maçlar öncesinde grupta ikinciliği Norveç'ten aldı.

Spor yazarlarının ay-yıldızlı ekibimizin bu maçtaki performansına dair dikkat çeken yorumlarını derledik.

Uğur Meleke - Hürriyet

Maçta baştan sona kadar 4-4-2 dizilişini tercih ettik. İyi de verim aldık. Burak statik dokuz gibi değil, gezen dolaşan santrfor tipinde oynadı. Bu hareketli oyununun ödülünü de üç asistle aldı. Ceza alanı golcüsü rolünü alan Halil de, solda Kerem de etkililerdi. Şu aşamada sadece Cengiz'i aramadığımızı söylersek yalan olur. Barış'ın geleceği parlak ama deneyimi eksik şüphesiz.

Cem Dizdar - Fanatik

Şimdi gelin bu sıkıntılı serüvenin son maçı öncesi hep birlikte düşünelim. Acaba bazı 'Gedikli oyuncular' olmaksızın farklı bir oyun oynayarak, bu grupta kendi göbeğimizi kendimiz kesemez miydik? Görülüyor ki, kesebilirmişiz. Ve buna bağlı olarak Mircea Lucescu döneminde 24.5 yaş ortalamasına düşürülen sempatik takımın neyi vardı ki, yaş ortalamasını yükselterek hem sempatiyi kaybettik hem de hedeflere ulaşmakta zorlanır olduk.

Gürcan Bilgiç - Sabah

İlk yarı 3-0 bittiğinde, Kuntz'dan hamle geldi. Mert Müldür ve Rıdvan ile iki beki de değiştirdi. Top yere indi. Oyun alanı iyice genişledi. Eksik rakibin üstüne, daha da fazla oyuncu ile gitmeye başladık. Cebelitarık, kendi ceza alanında birikti ve direndi. Orkun ve Hakan mükemmel yönettiler pas trafiğini. Akın yönleri sürekli değişti, Kerem-Rıdvan ikilisi, sol kanadı çok etkili kullanmaya başladı. Kaptan Burak sürekli ofsaytta kaldı, kaçamadı. Oyuncuların pas düşüncesinde de ilk sırada geliyordu. Rakibin kontrolünde kaldı. Rıdvan iki asist yaptı, Serdar ve Mert gol attı. Değişiklerin skora %100 yansıdığını görmek, kolay rakibin iyi analiz edilmesi anlamına geldi. 

Serdar Ali Çelikler - Habertürk

Cebelitarık maçı ile ilgili uzun uzadıya analiz etmeye gerek yok. Kornerden daha fazla gol pozisyonu bulmalıydık bu konu eleştirilebilir. Maçın en vasatı Barış Alper yerine Abdülkadir'in oyuna hiç alınmaması tartışılabilir. Ama ben, "Dünya futbolunda orta bitti" önermemin bir kez daha kanıtlanması üzerinde duracağım. Caner harika muz ortalar yapıyor. Ama bunlar artık Cebelitarık tarafından da karşılanıyor. Oysa Rıdvan'ın yerden arka direğe kestiği PAS'lar 3 gol getirdi. İkisi sayıldı, biri santimlik ofsayta takıldı. Tekrarlayalım; orta bitti, pas devri artık.

Engin Verel - Akşam

Bana göre Kuntz hücumu takviye etmek için geç kaldı. Barış Alper Yılmaz'ı böyle bir maçta, bu kadar uzun süre oyunda tutması doğru değildi. Çünkü bizim mücadele eden ayaklardan çok, hücumda sorun çözen ayaklara ihtiyacımız vardı. Her şeye rağmen Kuntz'un dün akşam oyunu çok iyi takip ettiğini ve geç de olsa yerinde değişiklikler yaptığını vurgulamak gerekir. Özellikle son bölümde stoperlerin de hücuma destek vermesiyle, gol üretimimiz de arttı. Çünkü zaten eksik olan Cebelitarık takımı, golcüleri savunmaya çalışırken, stoperler devreye girip istediğimiz skorun oluşmasını kolaylaştırdı.

Kaynak: MACKOLIK Yukarı