Fatih Terim'den Hakan Çalhanoğlu yorumu

-
Fatih Terim, Inter'in Christian Eriksen sonrası dönem için Hakan Çalhanoğlu'nu alarak çok iyi bir tercihte bulunduğunu söyledi.

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, İtalya'nın ünlü gazetesi La Gazzetta dello Sport'a verdiği röportajda Inter'in Hakan Çalhanoğlu'nu transfer ederek doğru bir hamle gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Terim, Milan'dan ayrılarak Inter'in yolunu tutan Çalhanoğlu'nu çok beğendiğini ifade ederken "Hakan Çalhanoğlu adına mutluyum. Onu Karlsruhe'deki günlerinden beri takip ediyorum. 2013'te 19 yaşındayken Türkiye için ilk kez oynadığında teknik direktörü bendim. İlk maçında gol atmıştı. Onu hala büyük bir gururla izliyorum. Türk çocuklarına örnek oluyor. Inter'e transferinin güzel yanı kaderini kendinin seçmiş olması. Milano'da geçirdiği 4 yıldan sonra şehrin bir kulübünden diğerine transfer olmasına şaşırmadım. Ülkeyi ve ligi çok iyi biliyor. En iyilerle nasıl rekabet etmesi gerektiğini de biliyor." şeklinde konuştu.

Çalhanoğlu'nun, EURO 2020'de kalp krizi geçiren ve futbola devam etmesi olası görünmeyen Eriksen'in boşluğunu dolduracağını ifade eden tecrübeli teknik adam, "Eriksen Ajax'taki yıllarında klasik bir 10 numaraydı ama zaman ilerledikçe neredeyse forvet hattında ya da orta sahanın merkezinde oynayabileceğini gösterdi. Hakan da Christian gibi İtalya'da büyük bir dönüşüm gösterdi ve taktiksel anlamda kendisini çok geliştirdi. Inter, Eriksen sonrası dönem için en iyi tercihi yaptı. Hakan - Inter evliliği her iki taraf için de iyi olacak." dedi.

İtalya'yı ikinci evi olarak gördüğünü ifade eden Fatih Terim, Milan'ın Şampiyonlar Ligi'ne dönmesinden dolayı mutlu olduğunu söylerken, eski takımı Fiorentina için ise "Sevgili dostum Cesare Prandelli'yle yakın bir iletişim içindeydim. Kulüp için kolay bir sezon olmadı. Ama herkesin ders çıkardığını düşünüyorum. Vincenzo Italiano'yu Spezia'dan tanıyorum. Tıpkı "çok yaşlı" oyuncu olmadığı gibi, "çok genç" teknik direktör diye bir şey de yok. Umarım Fiorentina'yı hak ettiği yere getirir." ifadelerini kullandı.

Fatih Terim, 2000 ve 2001 yıllarında Fiorentina ve Milan'da teknik direktörlük görevinde bulunmuştu.

Kaynak: MACKOLIK Yukarı