ÖZEL - Cedi Osman: 'LeBron, gelmiş geçmiş en dominant oyuncu'

-
NBA'de Cleveland Cavaliers forması giyen Cedi Osman, Mackolik'in Instagram hesabı üzerinden yaptığı canlı yayına konuk oldu.


ÖZEL RÖPORTAJ 


NBA ekiplerinden Cleveland Cavaliers forması giyen milli basketboldu Cedi Osman, Mackolik Instagram canlı yayınına konuk oldu ve hakkında merak edilen sorulara yanıt verdi. 

Dünya basketbolunun efsane ismi Michael Jordan'ı anlatan The Last Dance isimli belgeseli takip ettiğini anlatan Cedi Osman, "Aslında çok heyecanlıyız. Bugün iki bölüm daha çıkıyor, çok heyecanlıyım. Çok güzel belgesel omuş bence. Ben her zaman o tarz belgeselleri çok seviyorum. LeBron'un da belgeseli vardı, Iverson'ın vardı, Vince Carter'ın vardı. Bu tarz şeyleri izlemeyi çok seviyorum. Bizim için de herkes için de çok güzel bir tecrübe." dedi. 

25 yaşındaki basketbolcu o dönemki basketbol ile günümüz basketbolu arasında da bir kıyaslama yaparken, "O dönemki basketbol çok farklı. 80'ler ve 90'ları çok bilmiyorum ama yani bu dönemle arasında dağlar kadar fark var. Ama izliyorum. The Last Dance'de görüyorum. Detroit ile Chicago ile arasındaki maçları izliyorum, Jordan'a çektirdiklerini görüyorum. Bana çok şey kattı şu ana kadar." diye konuştu.

"LeBron ile Jordan arasındaki ortak nokta..."

Eski takım arkadaşı LeBron James ile Michael Jordan'ın liderlik karakterlerine dikkat çeken Cedi Osman, "Belgeseldeki ilk 4 bölümde Jordan, ego bir kenara sonuçta takımın en iyi oyuncusu o anda ve insanlar ona çok saygı duyuyor ve hiçbir şekilde mağlubiyeti kabul etmeyen biri. Bunu LeBron'da da gördüm. Çalışma etiği ve hırs. İkisinde de var. Bu belgeselde daha iyi görme şansına sahip oldum. İkisini bu konuda birbirine çok benzetiyorum" dedi. 

Cedi Osman, Kobe Bryant'ın hayatını kaybetmesiyle ilgili de konuşurken, "Bütün basketbol camiası için yaşananlar büyük bir şok. İnsanlar, özellikle buradakiler buna alışabilmiş değiller. Herkesin canını yaktı bu. Ama umarım onun hakkında da güzel bir belgesel çıkar." ifadelerini kullandı. 

Cedi Osman ile 'Seç Birini'

- LeBron mu, Jordan mı?

"Bu soruyla herkes karşılaşıyor. Ben Jordan'ın yaptıkları gerçekten inanılmaz buluyorum ama LeBron demek istiyorum. Çünkü bir sene beraber onunla oynadım ve şu anda 35 yaşındayken yaptıkları gerçekten inanılmaz. Bana göre gelmiş geçmiş en dominant oyuncu LeBron. Jordan da majesteleri ama tabii. Ben LeBron demek istiyorum, ikisi de çok benzerler."

- Joker mi, Darth Vader mı?

"Hem ismimden hem de nickname'mimden dolayı Vader demek istiyorum."

- Messi mi, Ronaldo mu?

"Messi diyeceğim. Çok futbol takip eden biri değilim. Küçüklüğümden beri Barcelona'yı seyrettiğim için Messi diyorum."

- Ölümlü Dünya mı, Cinayet Süsü mü?

"İkisini de izlemedim. Cinayet Süsü buradaki Netflix'te yok. Ama eğer bir film seçmem gerekecekse 7. koğuştaki mucize diyebilirim. Çok güzel film."

- NBA mi, Euroleague mi?

"NBA demek istiyorum. İki yerde de oynadım. NBA basket olarak bana daha fazla uyuyor. Oynama tarzım ve stilimden dolayı NBA diyorum."

- Bruno Mars mı, Kendrick Lamar mı?

"Moduma göre değşiyor. Spor yaparken Lamar tarafına kayıyorum. Kafa dağıtmak istediğim zaman Bruno Mars dinliyorum."

- Buffon mu, Neuer mi?

"Buffon demek istiyorum. Bir kere karizma. Efsane yani. Kaleci dendiğinde direkt aklınıza Buffon gelir."

- League of Legends (LOL) mı, PUBG mi?

"LOL tabii ki de. LOL'ü uzun zamandır oynuyorum bir de zaten ekibimle beraber de LOL ve twitch ile alakalı planlarımız olduğu için LOL diyorum."

- Klopp mu, Mourinho mu?

"Jürgen Klopp gerçekten inanılmaz başarılı bir antrenör. Liverpool ve Dortmund'da yaptıkları inanılmaz. Mourinho'yu çok severim. Egosuyla çok farklı bir adam. Ama tabii ki de Klopp da gerçekten üst düzey bir hoca."

- New York mu, Los Angeles mı?

"Los Angeles diyorum çünkü havası farklı. Çok güzel. Bir de Los Angeles, sahil, hava güzel, atmosfer güzel O yüzden Los Angeles."

- Kuru fasulye mi, taze fasulye mi?

"Kuru çok sevmem o yüzden taze fasulye."

- LeBron'un ayağına basmak mı, maç sonu üçlüğünü kaçırmak mı?

"LeBron'un ayağına basmayı tercih ederim. Maç kaybetmeyi sevmem. Nefret ederim kaybetmekten."

"Altın jenerasyon dönemi, komik bir jenerasyondu"

Cedi Osman, şu anda Cedi Osman Academy'de genel koordinatörlük görevini yürüten Hasan Serbest'in kendisine bir kampta yaptıkları cep telefonu şakasını hatırlattığı sesli mesajını dinletmemizin ardından o anısını şöyle anlattı: "Aslında bizim altın jenerasyon dönemi çok komik bir jenerasyon. Hem şampiyonluk kazanıyorduk hem de eğleniyorduk. Bolu kampındaydık. O dönemler telefonlar alınıyordu iyi dinlenelim diye. Bu hoşumuza gitmiyordu. Hasan abiler telefonları topluyordu. Herkes sinirleniyordu telefonlar istenince. 'Bunlar çok kaşınıyor, biz şu Hasan abiye ders verelim' dedik. Hepimiz telefonlara saat 4'e alarm kurduk. Ama çok belli etmişiz. Hepimiz Hasan abinin yatağının başına koymuşuz. Salaklık bizimkisi! Hasan abiler de bunu anlamış. Akşam odalara dağıldık, Hasan abiler de uyanıklar, telefonları almış karıştırmışlar. Nasıl anladığını sorarsan da birinin telefonunun ekranına basmış alarmı görmüş. Oradan anladı yani. Ondan sonra herkese dağıttı telefonları, farklı farklı  dağıttı. Sabahın 4'ünde telefonlar çalmaya başladı, nasıl uyanıyoruz ama ne oluyoruz anlamadık. Telefonları öyle bir yerlere dağıtmışlar ki bulamıyoruz. Hasan abi şimdi cedi akademide çalışıyor. 150-200 çocuk katılıyor. Bu şakayı hatırlattığı iyi oldu, bunun mutlaka bir geri dönüşü olur!"

Kaynak: MACKOLIK Yukarı