ÖZEL RÖPORTAJ | Mehmet Altıparmak: Nobre'yi belki futbola döndürürüz

-
Akhisarspor Teknik Direktörü Mehmet Altıparmak Goal Türkiye ve Mackolik'e konuştu.


 RÖPORTAJ | İlker Yılmaz  @ilkeryilmazz


Bu sezon Süper Lig'in en kuvvetli adaylarından biri olan 1. Lig ekibi Akhisarspor'da teknik direktör Mehmet Altıparmak, eski oyuncusu ve yeni yardımcısı Mert Nobre'nin hala futbol oynayacak yeterlilikte olduğunu açıklarken futbolcuları yaşıyla değil sahada ortaya koyduklarıyla değerlendirdiğini belirtti. Deneyimli teknik adam Goal Türkiye ve Mackolik editörü İlker Yılmaz'ın sorularını yanıtladı;

Kaç tane şampiyonluğunuz oldu, biz artık karıştırmaya başladık.

Dört tane bir üst lige çıkardığımız takım oldu. Bu şampiyonluklar tabii çok zor kazanılıyor. Bir de benim futbolculuk dönemimden 7 tane şampiyonluğum var; yani toplamda 11 kez bu sevinci yaşadım. Türkiye'de bu başarı hocalık ve futbolculuk dahil çok kişiye nasip olmuyor. Bu anlamda ben kendimi çok şanslı hissediyorum. Çünkü yaptığımız işte son nokta şampiyonluk.

Sizin bir sırrınızın olması lazım. Eminim herkes çok çalışıyor, siz de çok çalışıyorsunuz ama sizin mutlaka yaptığınız farklı şeyler vardır.

Tabii ki herkesin yoğurt yiyişi farklıdır. Ben de futbolculuk dönemimde çok deneyim yaşadım. Yaşadığım her deneyimden iyisiyle kötüsüyle bir şeyler çıkardım. Ve ben futbol oynarken ileride teknik direktör olmayı kafama koymuştum zaten. Eskiden futbol oynarken teknik direktörlük belgesini alabiliyordunuz. Ben 30 yaşında futbol oynarken A diplomamı almıştım. Her anlamda bana çok faydası oldu. Çünkü şu anda futbolcular her şeyi çok iyi bildiklerini zannediyorlar. Ama futbolu bırakıp teknik direktörlük kurslarına gittiklerinde hiçbir şey bilmediklerini görüyorlar.

Bana göre en iyi yaptığım şey futbolcuyla arkadaş gibi olmam. Futbolcunun ne istediğini bilmem ve onlara insanca yaklaşmam. Çünkü biz eskiden çok büyük sıkıntı yaşardık. Futbolcular dünyanın en akıllı insanlarıdır. Futbolcular senin benim düşündüğümü çok çok önceden düşünürler. Denerler, hocayı yoklarlar, yönetimleri yoklarlar. O yüzden zeki insanlardır, futbolculara aptal muamelesi yapmamak gerekir. Ve ben mümkün oldukça onlarla arkadaş olarak ve yapmak istediklerini bilerek davranıyorum.

"Futbol oynarken antrenör diplomamı aldım"

Hem futbolculuğunuzda hem de antrenörlüğünüzde beraber çalıştığınız hocalardan sizi en etkileyen kişiler kimlerdi?

Birincisi Ümit Kayıhan'dır. Hem benim antrenör olmamın en büyük kaynaklarındandır, hem de çalışması ve futbolcuyla olan diyaloglarıyla en fazla örnek aldıklarımdan biridir. Rahmetli Gündüz Tekin Onay'ın bende çok önemli bir yeri vardır, onunla futbolcu olarak çalıştım. Metin Türel'in aynı şekilde, bende çok emeği vardır. Futbolculuk dönemimde inanılmaz hocalarla çalıştım. Mesela, Türkiye'de kesintisiz üst üste 3 yıl şampiyon olan Gordon Milne ile Bursaspor'da çalıştım. İlk hocalığında Ersun Yanal ile çalıştım. Erol Tok'la çalıştım, şampiyonluk yaşadık. Hüseyin Hamamcı'yla çalıştık.

Ve bu çalışmalar bana inanılmaz katkı sağladı. O zamanlar onların yaptıkları, hem iyi yönde hem kötü yönde bize yansıyan tarafları... Bunların hepsini bir tecrübe olarak yazdık. Şimdi yavaş yavaş kullanmaya başlıyoruz. Bu da hem hocalığımda hem futbolculuğumda benim için büyük bir artı oldu. Belgeyi aldıktan sonra 7 sene daha futbol oynadım. Benim için hem iyi geçti hem kötü geçti. Kötü geçmesinin sebebi bildiğim şeylerin uygulamada yanlış yapılmasıydı. Ve bize kursta, "Sakın teknik direktör olana kadar bunları kullanmayın" dediler. Ve biz tabii ki kullanamadık, hocalarımıza da bir şey demedik. Çünkü saygısızlık olurdu. Ama onun bazılarının yanlış olduğunu bilerek çalıştık. Veya mümkün olduğunca kendimizi koruyarak çalıştık. Teknik direktör olduktan sonra da gördüğümüz yanlışları mümkün olduğunca doğru yapmaya çalışıyoruz. Çünkü oyunculara sadece antrenman yaptırmakla olmuyor. Bu işin de psikolojisi var. Biz oyuncuları makine zannediyoruz. Futbol böyle bir şey değil, insanlık da hayat da öyle bir şey değil.

"Nobre'yi Fenerbahçe de istedi"

Bu sezon transfer ettiğiniz bütün oyuncular 30 yaş ve üzerinde. Bilerek mi böyle bir kadro kurdunuz?

Her şey tecrübeyle alakalı. Yani aldığım oyuncuların çoğu daha önce çalıştığım oyuncular. Bu oyuncular daha önce şampiyonluk yaşadığımız, karakterini, kişiliğini bildiğim isimler. Ben istatistiğe çok inanırım. Hem bilimselliği hem sahayı bildiğimiz için ikisini birleştirmeyi de çok iyi biliyoruz. Türkiye'de şampiyon olan takımların yaş ortalaması 30-31. Genç olup da şampiyon olan bir takım yok. Bizim de burada bir tek amacımız var: Şampiyon olmak. Ve bu şampiyonluğa giderken de tecrübeli oyuncularımın hepsine çok ihtiyacımız var. Bazen bir oyuncu 36 yaşında olur ama takımın en çok koşan oyuncusu olur. Bana göre yaşa çok takılmamak gerekiyor.

Mesela Mert Nobre benim şu an yardımcım. Şimdi hepimiz ona futbolu bıraktığı için kızıyoruz. Çünkü hala aynı şekilde kendine bakıyor. Yaş önemli değil, yaşı 38 oldu. Selçuk Şahin oynamıyor mu? Çok da iyi oynuyor yani

Röportajın devamı okumak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz...

>> ÖZEL RÖPORTAJ | Mehmet Altıparmak: Nobre'yi belki futbola döndürürüz <<

Kaynak: GOAL.COM Yukarı