Enes: Baskıyla başa çıkabilirim

-
Twente'de forma giyen milli gururumuz Enes Ünal, kulübün televizyon kanalına konuştu ve birbirinden önemli açıklamalarda bulundu.

Attığı goller ve yaptığı asistlerle adını önce Hollanda'ya, sonra da tüm Avrupa'ya duyurmaya başlayan Enes Ünal, Twente'nin kanalına konuştu.

''YAPTIĞIM HAT-TRICK İLE İLGİLİ ŞU AN HİÇBİR ŞEY HİSSETMİYORUM''

Gol atmanın kendisi için şaşırtıcı bir şey olmadığını ifade eden Enes, ''Gol atmak şaşırtıcı bir şey değil, bu benim işim. Tabii ki her maç gol atmam gerekiyor. Ama hat-trick yaptığım o maç benim için de özeldi. Çünkü güzel goller attım ve hepsini 19 dakika içinde attım. Ama sonraki gün o maçı unuttum. İnsanlar şimdi gelip o maç hakkında ne düşünüyorsun diye soruyorlar. Hiçbir şey düşünmüyorum ve hissetmiyorum. Ben sadece önüme bakıyorum. Tekrar izlerken bana başka bir oyuncuyu izliyormuşum gibi geliyor. Çoktan aklımdan çıkıp gitti.'' şeklinde konuştu.

Aynı karşılaşmada maç topunu evine götüren Enes, ''Ben yalnızca geleceğe odaklıyım. Maç topu, sanırım evimde bir yerlerde. Tam bilmiyorum.'' dedi.

''EREDIVISIE'DE DAHA BOŞ ALANLAR BULUYORUM''

Hollanda İkinci Ligi'nin zorlu bir lig olduğunun altını çizen genç golcü, ''Breda'da oynarken diğer oyuncular bana bu takımın Hollanda İkinci Ligi'nde önemli bir takım olduğu için rakiplerin sürekli olarak savunmaya odaklı oynadığını söylerdi. Dolayısıyla maçlarımız çok zorlu geçiyordu. Bana "Eğer Eredivisie'de oynamaya gidersen, göreceksin. Orada her takım iyi futbol oynamaya çalışır. Dolayısıyla o ligde daha çok boş alan bulursun" diyorlardı. Gerçekten o boş alanları buldum. '' dedi.

''BANA SERT MÜDAHALELER YAPILIYOR, TEKMELER ATILIYOR''

Rakip oyuncuların artık kendisine daha çok baskı uyguladığını söyleyen Enes, ''Groningen'e attığım gollere bakarsanız topu aldığımda bana çok vakit tanıdıklarını fark edebilirsiniz. Artık o mesafede topu ayağıma aldığımda bana zaman tanımıyorlar. Artık topu ayağıma aldığımda zamanım daha az. Çünkü rakipler şimdi daha çok baskı altında hissediyor sanırım. Bana sert müdahaleler yapılıyor, tekmeler atılıyor. Ama şikayetçi değilim, hatta keyif alıyorum. Çünkü bu tür gerginlikler hoşuma gidiyor. Sahada sert mücadeleler yapmayı seviyorum.

''TAKIM ARKADAŞLARIMIN SÖYLEDİKLERİNİ ANLAMIYORUM''

Takım arkadaşlarının İngilizce konuşmamasıyla ilgili şikayetini de dile getiren milli oyuncu, ''Takım arkadaşlarım benimle İngilizce konuşmuyor. Dolayısıyla söylediklerinin çoğunu anlamıyorum aslında. Kız arkadaşım Belçikalı. İngilizce iletişim kuruyoruz. Şu an İngilizce röportaj verebiliyorum. Ama altı ay önce bana bu soruları sorsanız bu kadar iyi konuşamazdım. Şimdi de aslında çok iyi sayılmaz ama kız arkadaşımla hep İngilizce konuşuyoruz, o sayede kendimi geliştiriyorum. Kız arkadaşım ailesiyle Flemenkçe konuşuyor. Geçen gün onlarla beraberdim. Birçok kelimeyi anlayabildim, bazı cümleleri tam olarak yakalayabildim. Sezon sonunda Flemenkçe kısa röportajlar verebilirim diye düşünüyorum.'' dedi.

''RAKİPLERİN ODAK NOKTASI OLMAK BENİM İÇİN SORUN DEĞİL''

Rakip oyuncuların kendisine odaklanmasının sorun yaratmadığını söyleyen Enes, ''Rakiplerin odaklandığı oyuncu olmak benim için sorun değil. Bu tür stresleri kaldırabilirim, böyle mental yükleri taşımakta zorluk çekmiyorum. Dahası rakipler bana daha çok odaklanırsa, beni marke etmek için uğraşırsa takım arkadaşlarım daha çok boşluk bulur. Bu da bizim için avantaj demektir zaten.'' şeklinde konuştu.

''GUARDIOLA, GELDİĞİ İLK GÜN TAKTİK KONUŞMAYA BAŞLADI''

Manchester City Menajeri Pep Guardiola ilgili de konuşan Enes Ünal, ''Guardiola inanılmaz bir teknik direktör, inanılmaz. Nedenini kelimelere dökemem. Çok farklı bir hoca. Daha geldiği ilk gün direkt olarak sahada ne olmasını istediğini anlattı, hemen taktik konuşmaya başladı. Bize düşünerek oynamamızı, bakış açımızı değiştirmemizi söyledi. Biliyorsunuz onun çok farklı bir futbol felsefesi var, adapte olmak gerekiyor. Sürekli olarak önde baskı istiyor. "Topu kalemizden uzak tuttuğumuz sürece bize gol atma ihtimalleri yok" diyordu. Sürekli olarak yüksek tempoda oynamak istiyor, bol bol koşmanız gerekiyor. Çok, çok zor bir hoca.'' ifadelerini kullandı.

Kaynak: GOAL.COM Yukarı