FIFA'dan doping testi savunması

- Ankara
FIFA, Dünya Kupası'nda adını üst tura yazdıran Kosta Rika'dan 7 futbolcuya doping testi yapılmasına tepki gösterilmemesi gerektiğini bildirdi.

FIFA'nın sağlık ekibi yöneticisi Michel D'Hooghe, düzenlediği basın toplantısında, Kosta Rika'nın İtalya'yı 1-0 yenerek grubunda liderliğe yükseldiği karşılamanın ardından Kosta Rika'dan 7 futbolcunun doping testine alınmasına gösterilen tepkiyi anlamsız bulduğunu söyledi. 

Rutin doping kontrolü için İtalya gibi Kosta Rika'dan da 2 futbolcu seçildiğini ve diğer 5 oyuncunun turnuva öncesi bütün oyunculara yapılması gereken zorunlu doping kontrolüne girdiğini belirten D'Hooghe, Kolombiya Teknik Direktörü Jose Luis Pinto ve bazı oyuncularının "küçük ulus görüldükleri için bu teste alındıkları" iddiasının gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

"Görevimizi yaptığımız için sorgulanmamalıyız" diyen D'Hooghe, Dünya Kupası'nda İspanya'nın Şili'ye kaybettiği maçta İspanyol futbolcular ile UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde forma giyen Cristiano Ronaldo gibi Portekizli oyuncuların da benzer doping testlerinden geçtiğini ve bu durumu sorun etmediğini kaydetti.

Kaynak: AA Yukarı