Bir Efsanenin Sonu

- Londra
Bir dönem İngiliz futbolunun en çok sevdiği isim olan Michael Owen, sezon sonunda profesyonel futbol kariyerine veda edeceğini açıkladı.

Liverpool'daki başarılarla dolu kariyerinin ardından hızla inişe geçen ve bir türlü eski günlerine dönemeyen 33 yaşındaki futbolcu, yaşadığı üst üste sakatlıklar nedeniyle de uzun süreler sahalardan uzak kalmıştı.

Bu sezon Premier Lig ekibi Stoke City'de ligde sadece 64 dakika sahada kalabilen Owen, "Müthiş bir gururla sezon sonunda futbolu bırakma kararımı açıklıyorum. Ancak rüyasını kurabileceğim böylesine bir kariyeri yaşadığım için çok şanslıyım. Liverpool'da henüz 17 yaşında A takıma yükseldim, Real Madrid, Newcastle United, Manchester United ve Stoke City formaları giydim ve ülkemi de 89 maçta temsil ettim. Artık kariyerimi sonlandırma vaktinin geldiğini hissediyorum" dedi.

Liverpool'da 297 resmi maçta 158 kez fileleri havalandıran ve 2001'de Avrupa'da yılın futbolcusu seçilen Owen, 8 yıllık dönemden sonra Real Madrid'e gitmiş ancak İspanya'da sadece 36 lig maçında sahaya çıkıp 13 gol atmıştı.

İngiliz forvet oyuncusu, 4 sezon hizmet verdiği Newcastle United'da da 79 resmi maçta görev almış ve 30 kez fileleri havalandırmıştı.

Manchester United'daki kariyerinde ise toplam 52 resmi maçta sahaya çıkıp 17 gol kaydeden Owen, İngiltere Milli takım formasını 89 maçta terletip 40 gol atmış ve Milli forma altındaki en skorer oyuncular arasında, Bobby Charlton, Gary Lineker ve Jimmy Greaves'in ardından 4. sırada kendine yer bulmuştu.

Hazırlayan: ÖZGÜR İNCE

Kaynak: MACKOLIK Yukarı