UEFA'da İşler Karıştı!

- Nyon
UEFA, kurallara aykırı futbolcu oynattığı gerekçesiyle Avrupa Kupaları'ndan ihraç ettiği Sion'un CAS'a yaptığı itirazın ardından, İsviçre temsilcisinin yeniden UEFA Avrupa Ligi'ne geri alınabilme ihtimallerini açıkladı.

UEFA, Avrupa Ligi Play Off turundaki Celtic maçlarında oynatma hakkı olmadığı yeni transferlerini de sahaya sürdüğü gerekçesiyle, Sion'un iki maçta da 3-0 hükmen mağlup ilan etmişti.

Konuyu Uluslararası Spor Mahkemesi'ne (CAS) taşıyan ve gerekli itirazı yapan Sion için, bu sezon yeniden UEFA Avrupa Ligi'nde mücadele etme şansı doğdu.

UEFA resmi internet sayfası aracılığıyla, İsviçre mahkemelerinin Sion'un Avrupa Ligi'ne geri alınması talebine cevap verdi.

Yapılan açıklamada, turnuva kuralları çerçevesinde yapılan detaylı bir analizin ardından, Sion'un yerine Avrupa Ligi'ne katılan İskoç ekip Celtic'i kupa dışında bırakmadan, Sion'u geri almak için birkaç muhtemel senaryo olduğu belirtildi.

Buna göre;

1. İhtimal: I Grubu'nda şu ana kadar oynanan tüm maçların iptal edilip, Sion'un da dahil edilmesiyle 5 takımlı yeni bir grup oluşturulması ve UEFA Kupası'nın eski formatındaki düzene göre takımların çekilecek kurayla birbirleriyle 1'er maç yapması. Bu maçların 24 Kasım ve 22 Aralık tarihleri arasında oynanması.

2. İhtimal: Sion'un 5. takım olarak I Grubu'na dahil edilmesi ve şu ana kadar oynanan tüm maçların geçerli sayılıp, Sion'un grupta oynayacağı toplam 8 maçın eklenmesi.

3. İhtimal: İsviçre temsilcisi Sion'un doğrudan 2. turdan başlatılarak son 32 takım arasına katılması.

Yapılan açıklamada ayrıca, tüm bu ihtimallerin turnuvadaki diğer kulüplere de büyük etkileri olacağı ve diğer kulüplerin bu ihtimalleri sadece CAS'ın kararından sonra kabul edebileceği belirtildi.

UEFA, senaryoların tamamının ilk maç gününü 24 Kasım tarihine koyularak yapıldığını çünkü CAS'ın bu tarihe kadar nihai kararı vermesinin beklendiği belirtildi.

Açıklamada son olarak, CAS'ın Sion'un lehine bir karar alması halinde bu opsiyonlardan birinin yürürlüğe sokularak Sion'un Avrupa Ligi'ne geri alınacağı belirtildi.

Hazırlayan: ÖZGÜR İNCE
    

Kaynak: MACKOLIK Yukarı